Lato w ogrodzie

Lato w ogrodzie, a szczególnie koniec lipca i sierpień, to dla większości drzew i krzewów ozdobnych czas odpoczynku i uspokojenia.

Po wiosennych, bujnych wzrostach drzew i krzewów zimozielonych, ubraniu w niezwykle różnorodną gamę zieleni drzew i krzewów liściastych, różnokolorowym kwitnieniu różaneczników, azalii, magnolii, derenii, pierisów, nadchodzi czas wszechobecnej głębokiej zieleni i nierzadkich niebieskich, purpurowych i żółtych akcentów. Nie brakuje jednak krzewów ozdobnych kwitnących właśnie latem. Wspomniana już magnolia, kwitnąca przepięknie wiosną, ma swoją odmianę, która wyróżnia się wśród letniej zieleni cudownymi białymi kwiatami z różowym akcentem. To Magnolia Siebolda. W sierpniu kwitnie hibiskus (ketmia) w kilkudziesięciu swoich odmianach i różnorodnych kolorach, od białęgo, po wszystkie odcienie różu, czerwieni i ciemne fiolety. Przepięknym pomarańczowym kolorem wyróżnia się milin, który jest dekoracyjnym pnączem, ale możemy uformować z niego również piękne drzewo z niezwykle bujną koroną. Bardzo ciekawe puszyste kwiaty ma czerwonolistny perukowiec. Do najpiękniej kwitnących latem krzewów ozdobnych należy hortensja. Zarówno hortensja ogrodowa (biała, różowa, niebieska, fioletowa), jak i hortensja bukietowa (najczęściej biała i w łagodnych odcieniach różu) oraz hortensja pnąca z białymi drobnymi kwiatami, są najbardziej dekoracyjnymi elementem letniego ogrodu.
Drzewa formowane, zimozielone, np cisy, sosny, świerki, jałowce, po ostatnim przycięciu i uformowaniu, utrzymują swoje przepiękne kształty aż do późnej jesieni. Drzewa formowane liściaste wymagają nieco częstszych zabiegów, czasem więc nawet latem powinniśmy przyciąć nowe przyrosty. Krzewy w kształcie kuli, stożki, formy prostopadłościenne łatwiej utrzymać w ich formie poprzez częstsze przycinanie. Zarówno drzewa i krzewy liściaste jak i krzewy zimozielone, podlewamy latem we właściwych proporcjach. Dotyczy to oczywiście krzewów, które zostały posadzone i nie zdążyły się jeszcze dobrze zaadoptować w swoim środowisku. Codziennych zabiegów latem wymagają drzewa i krzewy posadzone np. w donicach. Wielkość donic powinna być dostosowana indywidualnie do wielkości systemu korzeniowego drzewa. W zależności od rodzaju drzew i krzewów uzależniamy również ilość dostarczanej wody i nawozów. Podlewamy, przycinamy tylko to co konieczne, usuwamy chwasty i czekamy na pierwsze oznaki nadchodzącej jesieni.

Chcesz mieć swój wymarzony ogród?


Skontaktuj się z nami