Nie jest to chyba zbyt wyczekiwana przez nas pora roku. Niestety, przygotowania do zimy w ogrodzie wymagają trochę pracy i poświęconego czasu.
Większość drzew i krzewów, które sadzimy w ogrodach, jest przystosowana do określonych warunków klimatycznych. W niektórych jednak przypadkach, szczególnie dotyczy to roślin bardzo młodych, powinniśmy dodatkowo rośliny zabezpieczyć. Drzewa i krzewy delikatniejsze, np. klony palmowe, sośnice japońskie, niektóre odmiany laurowiśni, różaneczników, pierisów, ostrokrzewów, radzą sobie w naszym klimacie dobrze, ale w dużym stopniu jest to uzależnione od miejsca ich nasadzenia. Zaciszny, osłonięty przydomowy ogródek to miejsce doskonałe dla delikatnych krzewów. Drzewa i krzewy dorosłe nie muszą mieć też specjalnej osłony, jeżeli są dobrze przekorzenione.
Więcej zabiegów wymagają krzewy ozdobne, rosnące w donicach i niewielkich pojemnikach. Uformowane w piękne kule bukszpany i cisy zdobiące nasze tarasy, powinniśmy zabezpieczyć na zimę. Właściwie każde drzewko rosnące w donicy znacznie gorzej znosi mrozy. Donica powinna mieć dobrą izolację od podłoża i powinna mieć ocieplone, np. steropianem, ścianki. Chronimy w ten sposób system korzeniowy rośliny, który został pozbawiony naturalnego środowiska czyli gleby. Odpowiednia wielkość donicy również jest istotna w utrzymaniu i dobrej kondycji naszych ozdobnych krzewów. Ma to znaczenie nie tylko zimą, ale też latem kiedy rośliny w ozdobnych donicach potrzebują częstego podlewania. Coraz cieplejsze zimy zaskakują nas czasami dużymi opadami śniegu. Przy aranżacji ogrodu należy więc uwzględnić np. zsuwający się z dachu ciężki śnieg, który najzwyczajniej zniszczy, połamie nawet dorosłe okazy drzew i krzewów. Myślę, że intuicyjne, przemyślane zabiegi chroniące nieliczne, narażone na zimowe warunki rośliny, nie zniechęcą nas do zaprojektowania wymarzonego ogrodu.
Chcesz mieć swój wymarzony ogród?